Po svém návratu ze Srbska jsem své cestovní boty nesundal, ale začal jsem je připravovat na další cestování. Dle instrukcí svého kamaráda, s nímž jsem se v Srbsku seznámil, jsem na internetu našel neziskové organizace, které organizují Erasmus+ mobility mezi neziskovými společnostmi v celé Evropě. Jednou z těchto neziskovek byla organizace YCM Jindřichův Hradec, na jejíž webových stránkách jsem nalezl projekt „Log in to the society“ v polském Gdaňsku. Cílem tohoto tréninkového projektu bylo využití sociálních sítí v lepší práci s mládeží a samozřejmě poznání nových lidí a kultur z Evropské unie.

Sedmimílové boty Adidas znovu cestují

Tréninkový kurz se uskutečnil na přelomu měsíců září/října a trval krásných 9 dní. Moje cesta začala nástupem do přímého vlaku z Ostravy hlavní nádraží směrem na Gdaňsk Glowny (zde jsem začal okamžitě po příjezdu natáčet své první cestovní video, abych mohl podávat zprávy ze svých cest pro mé fanoušky). Ubytovací základnu jménem Hostel Filip jsem našel během pár minut po příjezdu,
byla pěkně zamaskovaná (nacházela se asi 15 minut od nádraží směrem do centra města). Ihned začalo seznamování, byly tam skupinky lidí z pobaltských republik (Estonsko, Litva, Lotyšsko), Velké Británie, polští organizátoři, já + 3 holky z ČR, Španělé, Řekové a Turci. Po vzájemném seznámení nás hlavní organizátorka projektu jménem Mag pozvala do restaurace na večeři. Tato restaurace se nacházela naproti nádraží a chodili jsme tam na obědy a večeře.

Aktivity projektu

Následující dny nás čekalo mnoho různých aktivit. Hlavní harmonogram byl stanoven takto: dopoledne mezikulturní snídaně spojená s průzkumem města Gdaňsk, odpoledne hlavní činnosti projektu a po večeři soukromé aktivity – tyto byly doprovázeny kulturními výměnami (tancování, hraní her, učení se základních frází jednotlivých jazyků atd.).

Pojmenovat všechny aktivity spojené ať už s dopoledním či odpoledním hlavním programem by obsáhlo nejméně pět stránek. Proto Vám zde vylíčím pár dnů, kde jsou zachycené jednotlivé události.

Zápis z úterý 27. září 2016

S ranním slunkem, které mě a kamaráda z Turecka probudilo, jsme našli na dveřích našeho pokoje mapu s místem naší druhé snídaně. S ostatními lidmi jsme společně vyrazili hledat záhadnou budovu, kde nás čekalo jídlo s velkým tajemstvím. Po půl hodině hledání jsme objevili tajemnou budovu, v níž nás za odměnu přivítala anglicko-litevsko-španělská snídaně a informace, že se nacházíme v rodišti politické strany Solidárnost (Solidarność) a že nás po snídani navštíví její lídr a bývalý polský prezident Lech Wałęsa. Po jídle jsme se opravdu setkali s prvním postkomunistickým prezidentem země a při této příležitosti jsme si prohlídli muzeum pádu komunismu v Polsku. Cílem odpoledního programu bylo vytváření  instagramů, webových blogů, natáčení videí a jejich okamžitého použití pro zlepšení propagace našich projektů. Večer jsme v našem osobním volnu šli na diskotéku do baru jménem Parlament, kde se tancovalo do ranních hodin a potom jsme se navzájem podpírali, abychom došli do hostelu. 

 Prezident Lech Wałęs napravo od organizátorky Mag v bílém.

Prezident Lech Wałęs napravo od organizátorky Mag v bílém.

Měli jsme pravidlo: Erasmus+ nejsou žádné prázdniny, ale tréninkový kurz, takže co jsme dělali ve svém nočním volnu, bylo jedno, ale ráno jsme museli přijít na program i kdybychom měli kocovinu – což se některým členům stávalo…

Zápis ze čtvrtka 29. září 2016

Ráno jsme našli s mým sousedem Achmedem (přes den programátor, večer DJ na diskotékách, který cestuje po Evropě) další mapu ukazující naši snídani. Mapa nás dovedla do míst, kde se nacházela pevnost z dob napoleonských, nad kterou se tyčil velký červený kříž. Uvnitř této pevnosti bylo technické a vědecké interaktivní muzeum.

Odpoledne se neslo v duchu natáčení Lib dup videa (videa na jeden záběr) na písníčku od Beatles. Byli jsme rozdělení do čtyř mezinárodních týmů, každý tým měl za úkol vymyslet scénku pro video.  Já byl v začínající skupině poskládané z dvou kluků z ČR a Litvy a třech holek z ČR, Španělska a Lotyšska. Video se natáčelo několikrát a dokončilo se ráno následujícího dne.

Zápis z neděle 2. října 2016

Ráno se neslo v duchu těžké únavy a bolavého těla. V noci jsem byl s většinou lidí v nočním klubu a protancovali jsme se do ranních hodin – ale drželi jsme se pravidla „být dopoledne akceschopní“ J. Dopolední program se nesl v duchu výměny kulturních her a cvičení s ostatními lidmi. Po těžkém přemlouvání jsem všechny noční pařiče oživil menší sestavičkou z Taichi chuan. Před obědem nám byl vydán YOUTH PASS (slouží jako certifikát neformálního vzdělání, které Vám může pomoci u zaměstnavatelů) a dostali jsme jednu volnou hodinu, abychom si nakoupili alkohol, protože nás po obědě mělo čekat velké překvapení. Já tohoto času využil a nakoupil menší dárečky pro hlavní organizátory a trenéry. Tyto prezenty se předaly během oběda, kdy jsem za pomocí přípitku poděkoval v angličtině organizátorům za úžasný Erasmus projekt.

Po obědě na nás čekal před budovou Solidarity Party autobus; organizátorka Mag nám zorganizovala poslední taneční pařbu. S tímto autobusem jsme projeli polské pobřeží, poznali města Gdyně a Sopor a podívali se na pláže k Baltskému moři. Poprvé v životě jsem byl u moře. Nevím, jak to popsat, ale zažil jsem neskutečný klid, když jsem si sedl pár centimetrů od vln a chvilku meditoval za zvuků racků a lámajících se vln.  V autobuse se během cesty mezi městy tancovalo. Nikdy v životě jsem si neuvědomil, jak mě tancování baví.  Do Gdaňsku jsme se navrátili po deváté hodině večer. Poslední den našeho společného a skvělého projektu vrcholil; finální večer se v Polsku nesl nejenom v taneční zábavě, ale i v prvním uvědoměním si konce.

Úderem půlnoci začali odjíždět skupiny Turků, Řeků, Angličanů a také jedna holka z Estonska.  Za poslední dny jsme se všichni spřátelili natolik, že loučení bylo silným emociálním zážitkem, že se rozbrečeli nejen holky, ale i kluci. Posledních několik hodin všech, kteří zůstali, se neslo v duchu historek a smíchu.

Diskotéka v Párty autobusu.

Diskotéka v Párty autobusu.

Na svůj první Erasmus+ jen tak nezapomenu a snad v blízké době pojedu dál. 🙂