Neutekly ani dva měsíce a znovu mě postihla cestovní horečka. Putování je jako droga – když ji okusíte více než jednou, už s ní nepřestanete. V případě cestování je navíc situace mnohem horší než u normálních drog – když poprvé v životě poznáváte jednotlivé státy v Evropě, přepadají vás myšlenky na zanechání školy (minimálně na rok a každých 14 dní někam odjet) a živení se pouhým cestováním… Živit se cestováním???

„Sedmimílové boty, pauza končí, čeká nás další trip!“

Nechci tady dělat reklamu značce ADIDAS. Ale od minulého léta, kdy jsem si při skoku webstra poškodil kotník, který se v posledním roce těžce regeneroval, v několika párech bot kolekce GALAXY od zmíněné značky trávím většinu svého času. Chodí se v nich výborně! (Beru si je na každou cestu, a navíc v nich i pravidelně trénuji taichi chuan nebo běhám indiánské běhy – zatím vydržely všechno, co jsem s nimi zakoušel.) Nyní to už tedy víte, a tak se, prosím, neptejte, co myslím ve svých článcích pod označením Sedmimílové boty!

Sedmimílové boty

                                                                                       Sedmimílové boty

Při svých toulkách po internetových portálech neziskových organizací zabývajících se mobilitami Erasmus jsem našel na stránkách organizace Evropského centra mládeže Břeclav (www.eycb.eu) nabídku na mobilitu v dánském Stenløse na téma Drink with Sense v termínu od 2. do 9. června. Přihlásil jsem se a vybrali mě. Výborná motivace k zvládnutí zkouškového období co nejdříve, před odjezdem! Také jsem se řádně vybavil! Kvůli lepší kvalitě videí a fotek jsem zakoupil chytrý telefon od Microsoftu (je to pc a kamera v jednom – telefon je pro mě stále ta věc stará tisíc let s obyčejnými tlačítky).

„Oh my God, já letím poprvé v životě! Co když spadnu?!“

Bota mladého cestovatele udělala krok do útrob velkého ptáka, ve kterém si sedl na sedadlo s označením B15. V žaludku tohoto plechového opeřence poletí následující hodinu a půl do města jménem Copenhagen, v češtině překládaném coby Kodaň. Pták byl najezený, naneštěstí trávicí kyseliny nebyly aktivní. Během letu zažíval mladý poutník své nejhrůznější obavy (spadne, přežije, umře, užil si dostatečně život?). A právě v těchto chvílích se ozval hlas, pevný, řízný a inspirativní jako japonská katana, a rozptýlil cestovatelovy strachy. Vlastníkem hlasu byl osamělý Dán, jenž se vracel z dovolené v Praze do své rodné země.

Plechový pták přistál v Copenhagenu. Mladý cestovatel putoval se svými kolegy v záři zapadajícího severského slunce a závanu chladného větru z letiště směrem přes centrální vlakové nádraží do malého městečka Værløse. Zde na ně čekalo auto, jež je odvezlo do skautské chaty v dánských lesích městečka Stenløse.

„Co že jsi to dělal?“

Program Erasmus+ mobility je stejný jako při minulých pobytech. Během dne hlavní aktivity spojené s tématem (práce v mezinárodních týmech, prezentace národů, poznávání kultur, učení se různým dovednostem, navazování nových kamarádství) a večer po večeři volná zábava, ale s podmínkou, že ráno budete schopní pracovat.

3. června 2017 pátek – první den dánského Erasmu

Po ránu mě přepadla chuť poznat pomocí indiánského běhu a taichi chuan zdejší okolí.  Všichni ještě spali. Indiánským během po polní cestě jsem si prohlédl rozsáhlá pole, lesy a domy, které byli od sebe vzdálené i dva kilometry. Vyvstávala přede mnou impozantní symbióza lidí s přírodou a ta architektura! Domy souzní s krajinou – jsou její součástí, nevyčnívají z ní.  Po snídani následovaly seznamovací hry a první mezinárodně-týmové aktivity (vedení kolegů, jež měli zavázané oči, nebo stavba pyramidy z kelímků). Výborná zkušenost! Napadlo mě, což takhle si zavázat oči a zkusit cestovat z Havířova do Ostravy… Po obědě následovala prezentace různých národů a jejich zkušeností s alkoholem. Pro mě to byla výborná příležitost zlepšit si angličtinu, protože jsem musel prezentaci odříkat v třetím nejrozšířenějším mateřském jazyce na světě.

6. června 2017 úterý – čtvrtý den dánského Erasmu

Minulý den jsme měli zajímavou přednášku na téma „život bez alkoholu“, kterou přednesly dvě holky, jež nemohou pít alkohol kvůli svému náboženství. Večer naši českou skupinu čekal cultural evening, ochutnávka našeho jídla ostatními národy – olomoucké tvarůžky, ač páchnoucí bomba, zmizely překvapivě rychle! Zázrak, že je nezabavili ještě na letišti, byl by ze mě páchnoucí terorista.

Dneska nás čekal výlet do hlavního města Dánska Kodaně. Mladý cestovatel nastoupil s ostatními účastníky mobility do autobusu, který je dovezl do hlavního města severoevropské země. Průvodcem se pro tento výlet stal organizátor celé mobility podoby vysokého a mohutného Vikinga. Ukázal mladému cestovateli dánský parlament a překrásné zahrady v centru zmíněného města. Poté se mladý cestovatel vydal se svým kamarádem Filipem do svobodného města jménem Christiánie. Zde potkal celé spektrum lidské společnosti od lidí prodávajících marihuanu a hašiš, přes dobrovolníky, podnikatele, až po lidi, kteří chtěli dosáhnout duchovního klidu. Toto svobodné město je význačné svou specifickou architekturou – zpodobňuje Dantovo peklo i sedmé nebe na zemi. V  jedné ze starých budov našel mladý cestovatel i chrám Šangri-La, kde spolu s Filipem pili ze studny filozofií, až prohlédli do míst, kam běžné oko nedohlédne. Po návratu z utopického svobodného města zpátky do Copenhagenu se Filip stal průvodcem mladého cestovatele a mladý poutník učitelem tajemných praktik cestování. Filip a mladý cestovatel spojili své dovednosti a ve světle usínajícího slunce a větru o síle tibetských hord se usídlili v Urban Hostelu, kde si i bez rezervace báječně odpočinuli. Téhož dne Filip s mladým cestovatelem okusili odvrácenou, skrytou součást putování, ke které mají přístup jen vyvolení jedinci.  Návrat do městečka Stenløse se nesl ve znamení humoru a hlučného cestovatelova smíchu.

Úderem kostelních zvonů do vzdušných strážců, kteréžto odkazovaly lidský zrak na jedenáctou hodinu zobrazenou zvláštními zrcátky značek Iphone, Samsung nebo Lumie, prořízly noční oblohu velké modrobílé blesky a dolů na zem začalo s hlasitý vytím smeček vlků téci Baltské moře. V tomto okamžiku započalo velké zemětřesení v celé oblastí Stenløse až sama země se propadala do sebe. Otřesy byly způsobeny válečnými tanci jednotlivých kultur, které se po celodenním těžkém pochodu a dobývání hlavního město Copenhagen sešli ve společenské místnosti skautské chaty daleko v lesích a oslavovaly svá dnešní vítězství.

Mladý cestovatel dospěl v tomto městě k velkému prozření – v krátkém čase by v této zemi Vikingů chtěl bydlet a i studovat. Poznat stopy tam, kde je ostatní nevidí…