Utekl jsem ze školy do Anglie

Poslední tři září začínají každý rok nějak divně… A hlavně vždy jinak. V roce 2015 jsem ukončil střední školu a šel studovat místo na mou vysněnou Masarykovu univerzitu do Olomouce na UP. O rok později jsem narychlo přestoupil na Ostravskou univerzitu (nezvládl jsem zkoušky na UP) – bylo to nepromyšlené, ale vycházelo to z nutnosti neskončit někde na dvanáct hodin za pásem. Nyní se píše září 2017 a já se nacházím na EVS (European Voluntary Service) ve Velké Británii, kde jsem nyní první měsíc. A do konce ještě několik dlouhých měsíců zbývá…

My smile and sunset

My smile and sunset

Jak to začalo?

Na konci zkouškového jsem byl na Erasmus+ tréningu v Dánsku, kde se mi líbilo a kam bych chtěl v budoucnosti jet na meziškolní Erasmus. Nebo možná studovat magistra. Možná… Řekl jsem si, že buď nyní, nebo nikdy – je čas na zlepšení angličtiny! K tomuto rozhodnutí mě donutila i skutečnost, že jsem neudělal v obou semestrech zkoušky z angličtiny (kdybych je neudělal ani napodruhé v tomto roce, tak letím jak raketa ze školy). Vím, co si asi myslíte: proč nedokáže pořádně dokončit výšku, když byl šprt na základce a střední? Odpověď je z velké části nevím, a co vím, to jsem pokazil 😀 Letos v červnu se objevila možnost vycestovat na již zmíněnou EVS (Evropskou dobrovolnickou službu pod Erasmem) do VB, tak jsem jí chytl za pačesy, přerušil na jeden rok studium a odjel do Anglie.

Něco o EVS?

Evropská dobrovolnická služba je program pod Erasmem+, který pro lidi od 17 do 30 let zajišťuje možnost vyjet pomáhat do zahraničí. V tomto programu dále naleznete i zprostředkování různých stáží. Většinou můžete vycestovat po Evropské unii, ale rovněž do zemí mimo EU, které jsou zapojeny do programu Erasmus+. Máte možnost jet na krátkodobou službu v délce dvou měsíců až půl roku, nebo na službu dlouhodobou, od sedmi do dvanácti měsíců.

Na této dobrovolnické službě dostanete od Evropské komise cestovní pojištění a jistý rozpočet na dobu pobytu, ze kterého si platíte jídlo, ubytování, a ještě vám zbyde menší kapesné (na základní potřeby, jež potřebujete k životu: zajít si do hospody nebo cestování po okolí). V případě dlouhodobého pobytu je zajištěn online kurz domácího jazyka hostitelské země, pokud je to tedy jeden z mnoha celosvětových jazyků. K tomu máte zajištěné dle smlouvy o plném závazku dobrovolníka dva dny volna v týdnu a k tomu každý měsíc dva dny volna navíc, které můžete využít hned nebo si je odkládat a ponechat na nějaký vhodný okamžik, třeba pro cestování.

Co tu dělám a kde se v Anglii nacházím?

Nacházím se v oblasti Essex v malé vesničce Bradwell on Sea přímo u Severního moře. Mám to asi 7 minut na pláž. Pomáhám ve zdejší Ekologicko-křesťanské komunitě, více o ní zde: http://www.othona-bradwell.org.uk/Home. Dle smlouvy zde mám uklízet, vařit, zahradničit, pomáhat v dílně, starat se o program hostů a o hosty samotné, propagovat činnosti této komunity, hlavně pak jejich ekologickou udržitelnost (mají zde všude solární panely a za oknem se mi točí větrná turbína) a pomáhat s prodejem v jejich komunitním obchodě. Ale skutečně tu dělám všechno od úklidu pokojů, zahradničení, práce v dílně, až po práci v kuchyni a kanceláři. Do shopu mě nechtějí pustit do doby, než se má angličtina nezlepší. Samozřejmě angličtinu tu slyším všude i s jejich místním dialektem – tak se snažím opakovat všechno.

Povím vám pravdu: z toho, co jsem slyšel od lidí v ČR, že Angličané jsou pro ostatní uzavření, že u nich nedokážete rozeznat emoce kvůli pokerfacu, jsem měl strach. První týden mi angličtina lezla krkem, protože jsem ničemu nerozuměl, a ze zdejšího vesnického prostředí jsem chtěl s výkřikem, že já vůl sem přijel na dlouhé měsíce, odjet domu. Avšak opak byl pravdou: zdejší lidé jsou velice přívětiví a angličtinu mi pomalu vysvětlují. S adaptací mi navíc mi pomohli i ostatní dobrovolníci (Řek, Italka a Francouzka).

Double-decker bus is classic thing at UK. On the picture you can see hourse and doubledecker bus

Double-decker bus is classic thing at UK.
On the picture you can see hourse and doubledecker bus